Új app indult kerékpárosoknak
Elkészült a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) ingyenesen letölthető Kerékpárosbarát applikációja, amely tartalmazza a kerékpárosbarát vendéglátóhelyeket és szálláshelyeket, a hazai bringaparkokat, a vízvételi helyeket, a szervizpontokat, a bringás pihenőket, kezdőknek és haladóknak egyaránt izgalmas útvonalakat: mindent, ami hasznos lehet a bringások számára.
Egyre vonzóbb Magyarországon is a kerékpáros turizmus, egyre többen pattannak nyeregbe és fedezik fel országunk gyönyörű térségeit két keréken. Egyre több és több, biztonságos és vonzó kerékpáros útvonal közül választhatunk, azonban az útvonal nem elegendő. A kerékpáros turizmus alakulásában jelentős szerepe van a térségi szolgáltatóknak is.
„Az Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ megbízásából szövetségünk koordinálja az országos kerékpárosbarát szolgáltatói hálózat létrehozását és működését. Célunk, hogy létrejöjjön egy országos lefedettségű hálózat, amelynek tagjai kielégítik a kerékpáros túrázók igényeit, magas minőségű szolgáltatást nyújtanak és ezáltal több vendéget, magasabb bevételt realizálhatnak” – avatott be Coates Ádám, a kerékpárosbarát hálózat projektvezetője.
A kerékpárosbarát hálózathoz mindazon szolgáltatók csatlakozhatnak, akik kerékpárosbarát szemlélettel fogadják a kerékpárral érkezőket, ezen felül megfelelnek az egyes szolgáltatástípusokra vonatkozó kötelező, illetve opcionális kritériumoknak. A hálózat tagjainak listája már nem csupán a MAKETUSZ honlapján található meg, hanem abban az új applikációban is szerepelnek, amely Kerékpárosbarát néven mind a Google Play áruházból, mind az App Store-ból ingyenesen letölthető android és ios alapú készülékekre egyaránt.
„Az applikációt folyamatosan bővítjük és fejlesztjük, annak érdekében, hogy a felhasználók minél széleskörűbben alkalmazhassák akár egy-egy túrára való tervezés, felkészülés során, akár közben, ha azonnali iránymutatásra, információra vagy segítségre van szükségük” – tudtuk meg Coates Ádámtól.
A Kerékpárosbarát app a különböző szolgáltatók, szálláshelyek, vendéglátóhelyek, strandok, múzeumok stb. mellett tartalmazza a bringás pihenőhelyeket, az ingyenes vízvételi lehetőségeket, kutakat, forrásokat, szervizpontokat és a MAKETUSZ közreműködésével létrejött bringaparkokat, vagyis a gyerekek és felnőttek számára egyaránt élvezetes pumpapályákat is. A felhasználók különböző, a kerékpárosok számára hasznos, a hazai útvonalhálózatot megjelenítő alaptérképek, és térképrétegek közül választhatnak. Az egyes rétegek más-más plusz információval egészítik ki az alaptérképet, például a hőtérkép réteggel megnézhetjük, hogy az egyes kerékpáros útvonalakat mennyire intenzíven használják a bringások.
Margófeszt Zalában
Augusztus 11-13. között második alkalommal várja a Margófeszt a látogatókat Zala megye egyik legapróbb településén, Szentgyörgyváron. A régió legszínesebb kulturális fesztiválja, a Margófeszt: a Balatontól negyedórára, az alig 300 lakosú Szentgyörgyvár Kultúrházában, templomkertjében és nagyszínpadain irodalmi és színházi programokkal, koncertekkel, slam poetryvel, kiállításokkal, és filmvetítésekkel várják az érdeklődőket.
Zalában lenni kell! – mondta Gönczi Ferenc, Zala néprajzkutatója, és a szervezők mindent meg is tesznek azért, hogy akár egy, akár több napra érkezik valaki, valóban Zalában érezze magát. Több olyan programmal is készülnek – túrák, workshopok -, melyek a környék alaposabb feltérképezését, kultúrájának megismerését szolgálják. Ilyen lesz az igazmondó stand-up, a Sántakutya, ami személyes történeteken keresztül igyekszik értelmezni a zalaiságot.
Itt lép utoljára színpadra az elmúlt évtized legizgalmasabb irodalmi-zenei projektje, a 2011-es budapesti Margón induló Rájátszás, Beck Zoltán (30Y), Egyedi Péter (Mmamt), Grecsó Krisztián, Háy János, Jancsovics Máté, Kemény István, Kollár-Klemencz László (Kistehén), Sárközy Zoltán és Szűcs Krisztián (HS7) zenei formációja.
A Margófeszt az irodalom és zene kapcsolatát keresi a Kollár-Klemencz Kamarazenekar vagy a Szabó Balázs Bandája koncertjein is. Izgalmas produkciókban és programokban ezt követően sem lesz hiány: az egyszerre négy helyszínen zajló fesztiválon fellép többek között az Analog Balaton, a Grecsó-Hrutka Tandem, Barkóczi Noémi, Saiid, a Törzs, a Papaver, Kocsis Bence dalszerzői estjével, valamint Beck Zoltán és Szűcs Krisztián a Cseh Tamás és Csengey Dénes soha nem hallott dalaiból összeállított estjével.
Napközben a Slam Poetry Magyarországgal közös szervezésű táborban Kemény Zsófi, Pion István, Závada Péter, Horváth Kristóf vagy Süveg Márk Saiid workshopjain lehet tökéletesíteni a slamtechnikát és aztán közönség előtt is kipróbálni a tanultakat. A templomkertben délután irodalmi beszélgetések lesznek a Pannon Tükör és a Hévíz folyóiratok szervezésében, a nyári olvasmányokat a Bookline pop-up könyvesboltjában lehet beszerezni. Éjszakánként bemutatják A legjobb dolgokon bőgni kell és a Bereményi kalapja című filmeket, a templomban pedig komolyzenei koncertek zárják a napot.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program, valamint a Bookline támogatásával megvalósuló Margófeszt helyszíne Szentgyörgyvár, egy alig 300 fős település a zalai dombok között. Mindez Keszthelytől, Hévíztől és Zalaegerszegtől is néhány kilométerre található, a Balaton 15 perc és Budapestről is könnyen elérhető a település.
A rendezvény napijeggyel és bérlettel is látogatható – a zalaiaknak kedvezményes áron. A programokra való eljutás zökkenőmentességét a Zalaegerszegről, illetve Hévíz érintésével Keszthelyről induló fesztiválbusz-járatok segítik.
További információk: http://www.margofeszt.hu/hu
Szepeshely, a térség “kis Vatikánja”
Szepeshelyet, mint egyházi kisvárost a térség „kis Vatikánjának” is nevezik. Ha kitekintünk a Szepesi vár főtornyából, szinte elsőként tűnik szembe a Szepesváralja mögötti emelkedőn a várfallal körülvett, építészetileg rendkívül érdekes épület-együttes. Amit látunk, az egy egyedülálló egyházi kisváros, Szepeshely, amelyet akár egy „kis Vatikánnak“ is tekinthetünk.
A Szepeshely (Spisská Kapitula) ma Szepesváralja (Spisské Podhradie) része, ám régebben önálló falu volt. A fennmaradt írásbeli emlékek már 1235-ben igazolják létezését. Szepeshely az egyházi oktatás egyik központja volt a mai Szlovákia területén.
A román stílusban épült Szent Márton-székesegyházban minden vasárnap 7 és 9 órától szentmisét tartanak.
A városka központi épülete a Szent Márton-katedrális, amely először prépostsági templomként szolgált a királyságban. Az eredetileg román templomot a XV. században építették át gótikus stílusúra. Ekkor készült el a viszonylag nagyméretű szentély és az épület magassága a kétszeresére nőtt. A templomban nyolc oltár található, Szűz Mária megkoronázásnak oltára 500-nál is több éves. Rendkívül érdekes, már-már rendhagyóan világi jellegű az itt látható falfestmény: Károly Róbert 1317-es megkoronázását örökíti meg, akit Szűz Mária áld meg, karján a kis Jézussal. A katedrális egyfajta központja a várfallal szegélyezett városkának, a várfalakon három kapun át lehet átlépni. Jellegzetes a kanonokházak utcája, amely az egyetlen utcaként egyfajta tengelyét képezi a városkának.
Szepeshely létrejötte megerősíti az egész térség történelmi jelentőségét. Már a XI. században voltak kápolnák és temető a mai katedrális helyén. A városka már a kezdetektől fogva jelentős szerepet játszott a régió egyházi életében, a XVIII. század végére pedig püspökséggé nőtte ki magát. A XIX. század elején papi szemináriumot hoztak itt létre, illetve Szepeshelyhez kötődik Magyarország legrégebbi tanítóintézete is.
A székesegyházban látható a Szlovákia területén található egyik legrégebbi román kori dombormű, a travertinóból készített Fehér oroszlán.
Szepeshely közvetlen közelében, a Pažicának nevezett területen egy, valószínűleg a XVII. században kialakított keresztút maradványai láthatók. Ez lehet az ország legrégebbi kálváriája, amelynek további érdekessége, hogy egy jeruzsálemi típusú kálváriáról van szó, ahol a kis kápolnák elhelyezése a Jézus-korabeli Jeruzsálemet hivatott felidézni. A Szepességi Jeruzsálemet csupán 2002-ben tárták fel teljes egészében.