Szarvasbőgés-hallgató túrák Gemencben
Megkezdődött a gímszarvas bikák bőgése Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdejében. A Gemenc Zrt. olyan „Igazi szarvasbőgés-hallgató túrákat” szervez, amelyen a vadállomány zavarása nélkül bárki megcsodálhatja a szerelmes bikák különleges nászdalát szeptember 9-ig.
Felkészült szakemberek és túravezetők várják a szarvasok nászát hirdető gímbikák különleges bőgése után érdeklődőket. A Gemenc Zrt. Ökoturisztikai Központjából, Pörbölyről 18:30-kor indulnak a túrák. A kalandra vágyók azonban először, 17:00-kor a „Gímvallatás” elnevezésű programon hullajtott agancs és bőgőkürt bemutatón vesznek részt. Itt választ kaphatnak például arra a kérdésre, hogy mit olvashat ki a szakember a hullajtott agancsokból, vagy hányféle bőgő hangot hallhatunk az erdőben, és arról is, hogyan élnek a gímszarvasok. Az elmúlt években gyűjtött legérdekesebb hullajtott agancsok is megtekinthetők lesznek és a bőgőkürt sem marad néma. Ezt követően 17:40-kor a „Legenda és valóság – A gemenci gímszarvas” című interaktív kiállítást tekintik meg a résztvevők. 18:30-kor indulnak a csoportok kisvasúttal a Gemenci erdő rengetegének „leghangosabb” erdőrészletébe, ahol megtapasztalhatják a szarvasbikák bőgésétől zengő erdő különös hangulatát. Mindezek után várhatóan 20:30 körül érkeznek vissza a túrázók a kiinduló állomásra.
Lehetőség van különleges kulináris élményekkel is összekötni a túrát, hiszen minden alkalommal vacsora is választható.
A túrákon való részvételt gyerekek számára az erdőgazdaság általában nem ajánlja, hiszen ezek az események több órásak és csak akkor eredményesek, ha a látogatók végig csendben figyelnek. A Gemenc Zrt. ugyanakkor fontosnak tartja a természet megszerettetését, megismertetését és a természetvédelmi szemléletformálást, ezért egy alkalommal, 2023. szeptember 9-én külön a gyermekeknek szánt túrát szervez az erdei vasút egyik megállójánál, Lassiban, ahol kézműves foglalkozások is várják a csendes hallgatózást hamar megunó kicsiket.
A program szervezői a túrákra csak előzetes bejelentkezés alapján tudják fogadni a kirándulókat. További részletek és jelentkezés:
https://www.facebook.com/photo?fbid=679047957588617&set=a.637086621784751
Elkészült a Szerelem-tanösvény
Debrecentől szinte karnyújtásnyira, a határ túloldalán található Székelyhíd, ahol elkészült a Szerelem-tanösvény, melynek célja, hogy kilenc állomáson keresztül kalauzolja végig a látogatókat, a fiatalokat a párkapcsolatok különböző fázisain az ismerkedéstől a lánykérésen át az örök hűségig.
A „tanösvény” Petőfi Sándor verseit idézve, kézzel készített, egyedi haranglábakon, dús lombkoronájú fák és színes virágágyások között segíti, kalauzolja a lelki, szellemi ráhangolódást a házaséletre.
Böjte Csaba ferencesrendi szerzetes álma valósult meg az ösvénnyel a Petőfi Emlékévek idején. A látogatók bepillanthatnak Petőfi és Szendrey Júlia kapcsolatának romantikus és költői világába.
A Szerelem-tanösvény azonban nemcsak párok, de az irodalom, a kultúra, a történelem, sőt a gasztronómia iránt érdeklődők számára is ajánlott úticél, hiszen a közeli Álmosdon található a Kölcsey Ferenc Emlékház és az álmosdi csata emlékműve. A szomszédos Nagykárolyban van az a híres Arany Szarvas Fogadó, ahol Petőfi megismerte Júliát. A közelben van Debrecen egykori szőlőskertje, Érmellék, ahol ma is kiváló borokat készítenek.
Szent István öröksége Veszprémben
Koppány vezér legyőzése és a keresztény magyar állam születése, Szent Imre herceg fogadalma, a koronázási palást készítése, Gizella királyné ereklyéje – államalapításunk meghatározó mozzanatai, valamint a hozzájuk kapcsolódó történelmi emlékek mind-mind Veszprémhez, az első keresztény magyar püspöki székhelyhez köthetők. A megújuló veszprémi várnegyedben szinte mindenütt az államalapítóhoz és családjához kapcsolódó építészeti és kultúrtörténeti emlékekre bukkanhatunk – ezeket augusztus második felétől a Work in Progress 2023 programsorozat keretein belül új, vezetett tematikus séták során járhatják be az érdeklődők.
Az államalapítás, az első keresztény püspökség megalapítása és Veszprém története ezer szálon fonódik össze. Ispánki József Szent István királyt és Boldog Gizella királynét ábrázoló ikonikus szobra mára a város jelképévé vált, az államalapítóhoz, valamint családjához köthető emlékekkel a várnegyed több pontján is találkozhatunk.
Szent István legendája szempontjából ugyancsak fontos emlék a Szent György Kápolna is. Szent István király legendájában fennmaradt történet szerint Szent Imre herceg ezen a helyen tett szüzességi fogadalmat. Ugyanitt őrizték Szent György ereklyéjét is, amelyet államalapító királyunk a bolgárok felett aratott győzelme emlékére a bizánci császártól kapott, majd Veszprémbe hozatott. A koponyaereklyét később a Felvidékre akarták vinni a török elől menekítve, de útközben elporladt. A porladékból készült egy új ereklye, amelynek egy darabja Salzburgba került, majd onnan a mai Répceszentgyörgyre.
A „királynék városában” az Istvánhoz és Imre herceghez kapcsolható emlékeken túl nem szabad elfeledkeznünk Boldog Gizella királyné örökségéről sem. Veszprém és környéke már Sarolt (Szent István édesanyja) idején királynői kegybirtok volt, a település Gizella életében különösen nagy jelentőségre tett szert. A Veszprémi Főegyházmegye basilica minor rangú templomának, a Szent Mihály Főszékesegyháznak az építtetését – 1030 körül – első szent királyunk felesége kezdeményezte, akinek karereklyéje ma is a főtemplomban, a Szent Imre-oltárnál található.
A veszprémi várnegyed Szent Istvánhoz, Gizellához és Imre herceghez köthető emlékeit a Veszprémi Főegyházmegye Work in Progress 2023 programsorozatának keretein belül, tematikus vársétákon ismerhetik meg a látogatók. (Fotók: Nagy Lajos)