A Bodrog partján épül tovább az Európát átszelő kerékpárút
A magyarepitok.hu nyomán jó hírrel szolgálhatunk azoknak, akik szívesen kerekeznek a Tisza vonalán. Tovább épül Tokaj kerékpáros útvonala, mely részét képezi az Észak-Dél irányú, Norvégiából Görögországba haladó, EuroVelo 11. számú kerékpár útvonalnak. A kerékpárút a Tisza vonalát követi és körbe öleli a Tisza-tavat a Tisza-tavi kerékpárúttal. Ez egyike a három EuroVelo-útvonalnak, amely Magyarországon is áthalad.
A tokaji beruházás 17 hektáron zajlik majd, közel 6,8 kilométer kerékpárút építésével, mely 11 különálló építményből fog állni. A nyomvonal az árvízvédelmi töltés oldalában halad majd.
Jelenleg tervezési feladatok zajlanak, ezt követik a favágási és az irtási munkák, illetve a lőszermentesítés. Majd ezután kezdődhetnek a tényleges útépítési munkák.
„A leendő útvonal mindenki számára hasznos lesz, aki szeretné a környéket kerékpárral felfedezni, vagy azoknak, akik hosszabb – akár országos, vagy több országot érintő – túrákat szeretnének megtenni” – mondta Löki Zsolt, a Zemplénkő munkatársa.
Az épülő útvonal egy részén a Bodrog folyó közvetlen környezetében az árvízvédelmi töltés oldalában halad a nyomvonal. Itt közel 145 méter hosszban, három méter magas gabionfal (könnyen mobilizálható, falat képező, fémketrecbe rakott kövek halmaza) megtámasztást kell építeni.
A projekt befejezése előreláthatólag 2022. április végére várható.
Megújult a Szentkúti kunyhó-Ökoház
Egészen különleges turistaházat nyitott a Gyulaj Zrt., azaz a helyi állami erdőgazdaság. A ház kialakítása teljes egészében tükrözi az ökotudatosságot, hiszen az áramot napelemek termelik, a víz egy 70 méter mély fúrt kútból jön, napkollektorok melegítik fel, majd a szennyvizet egy mesterséges nádas tisztítja meg, hűtőszekrényként pedig egy korábbi borospince szolgál. Az épület semmilyen közműre nincsen rácsatlakoztatva, teljesen szigetüzemben működik.
Az ide érkező, pihenni vágyó turisták ökológiai lábnyoma sokkal kisebb, mint egy hagyományos szálláshelyet igénybe vevő turistáé. A konyhában az ételt egy fatüzelésű sparhelten lehet elkészíteni, ha pedig hideg van, akkor egy 100 éves cserépkályha és búboskemence gondoskodik a melegről. Gál László, az erdészet munkatársa és az ökoház megvalósítója a célokat úgy fogalmazta meg, hogy „aki ideérkezik, kicsit lassuljon le, kicsit lépjen ki a napi robotból és a felgyorsult életből. Itt minden adott ehhez.”
Az ökoház jó példája annak, hogyan lehet értéket teremteni egy régi, sokak által már lebontásra ítélt épületből.
A több, mint 100 éves ház a Tolnai-hegyhátat átszelő piros sáv turistajelzés mellett fekszik számos olyan látnivaló szomszédságában, mint például a Wosinszky „Sánc” (késő bronzkori földvár), a Papdi kápolna vagy a Kurd földtani alapszelvény.
A ház a népi hagyományos építészet és a környezetbarát technológiák ötvözését mutatja be.
A Szentkúti kunyhó-Ökoházat, a Gyulaj Zrt. honlapján lehet lefoglalni: https://gyulajzrt.hu/szentkuti_kunyho
Az ország legszebb természetfotói egy kiállításon
A Varázslatos Magyarország megnyitotta 11. fotókiállításának kapuit a Városliget szívében, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
Varázslatos tájképek, az állatok életének rejtett pillanatai, növények apró, művészi részletei…
A Varázslatos Magyarország a 2020-es versenyévad természetfotósainak 144, lélegzetelállítóan szép fotóján mutatja be nemzeti parkjaink különleges világát.
A kiállítás megtekinthető július 18-ig.
toptura.hu online
Kiadja: Kornétás Kiadó Kft.
1138 Budapest, Népfürdő u. 15/d.
A kiadásért felel:
Pusztay Sándor ügyvezető igazgató
s.pusztay@kornetas.hu
Felelős szerkesztő: Máté István
mate@toptura.hu