Jelentősen megnőtt az aktív turizmus iránt érdeklődő magyar turisták száma az elmúlt egy esztendő során Lengyelországban. Így például ötven százalékkal több hazánkfia látogatott el Zakopanéba, 250 ezer turista vett részt dunajeci hajózáson, így a magyarok ott a második legnépesebbek a vendégek között. De már Alsó-Sziléziában is megjelentek a magyar kerékpárosok – mondta Farkas Melinda, a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet magyarországi képviseletének vezetője – azon a rendezvényen, ahol hat turisztikai régióból érkezett szakemberek, szolgáltatók mutatták be kínálatukat.
Lengyelország promóciójában az elkövetkezendő időszakban kiemelt helyen szerepel a sport-, az aktív- és a családi turizmus népszerűsítése – húzta alá Farkas Melinda. Így például az új
Szia Lengyelország! könnyed hangvételű weboldalon számos blogger, újságíró személyes hangvételű cikke, rövid videója népszerűsíti Lengyelországot, de megújul a www.lengyelorszag.travel.hu weboldal is. Szeretnénk az egész országot megismertetni, hiszen a tradicionális Krakkó, Zakopáne, a fiatalos Varsó mellett rengeteg helyet, izgalmas kalandot, kulturális rendezvényt, fesztivált tudunk javasolni a Lengyelországba látogatóknak – húzta alá Farkas Melinda.
A modern Varsó
Katarzyna Banasik, a Varsói Fővárosi Hivatal képviselője a modern Varsó új létesítményeire hívta fel a szakemberek figyelmét a lengyel fővárosban. A sokasodó felhőkarcolók átrajzolják a lengyel főváros látképét. Jövőre készül el a Varso Tower, mely az EU legmagasabb felhőkarcolója lesz, természetesen ez is, csakúgy, mint a többi, csodálatos panorámával rendelkezik.
A történelmi városnegyedet is feltétlenül fel kell keresni, s beülni egy-egy bárba, étterembe megízlelni a lengyel konyha kulináris sokszínűségét, jellegzetességeit.
A fővárosban mintegy száz múzeum várja a turistákat. Pezsgő kulturális élet, fesztiválok, koncertek, éjszakai bárok nyújtanak szórakozási választékot a vendégeknek Varsóban.
A jelentős zöldfelület sportolásra, kikapcsolódásra hívja a látogatókat. Nagyszámú kerékpárkölcsönző szolgája ki e népszerű sport kedvelőit.
Izgalmas átalakuláson mennek át a régi ipari létesítmények üresen álló üzemcsarnokai: színházak, múzeumok, éttermek, hotelek stb. létesülnek a régi falak között.
Lodz, az egykori iparváros, a textilgyártás lengyelországi központja, hasonló átalakuláson megy át, mint Varsó. Itt is a régi gyárépületek új funkciókat kaptak, ma már elegáns bevásárlóközpontként, múzeumként, rendezvényhelyszínként, szállodaként nyújtanak szolgáltatásokat. Lodzban ajánlott felkeresni a tudományos központot (Centre for Science and Technology EC1), az állatkertet (Orientarium ZOO) és a sok parkot.
Lublin: a mottó Re-Union
A Varsótól gépkocsival másfél órányira fekvő Lublint Malgorzata Lipska-Boichuk, a város idegenforgalmi szervezetének munkatársa mutatta be. A sok nemzetiségű Lublin az egyik legrégebbi lengyel település. A XV-XVI. században gyors fejlősnek indult a város, mivel itt haladt keresztül a Fekete-tengert Nyugat-Európával összekötő út. Ekkor alakult ki a gyönyörű lublini műemlék központ. 1569-ben itt kötötték meg a lublini uniót, mely egyesítette a lengyel királyságot és a litván nagyfejedelemséget. A város Európa Kulturális Fővárosa 2029 cím jelöltjei között van. Mottója a RE-UNION a történelmi lengyel-litván unióra utal.
A város számos történelmi épülettel, gazdag zsidó örökséggel rendelkezik, mivel a második világháború előtt a lakosság egyharmada izraelita volt. A holokauszt alatt mintegy negyvenezer zsidó pusztult el. A környékbeli kastélyokat és az aktív turisztikai helyszíneket is érdemes felkeresni.
Magyar emlékek nyomában Kis-Lengyelországban
A magyarok által legjobban ismert Malopolska, azaz Kis-Lengyelország-i régiót Monika Nahimy, a Kis-Lengyelországi Idegenforgalmi Szervezet képviselője mutatta be. A magyar vendégek számára legkönnyebben megközelíthető régiót az elmúlt időszakban jóval több magyar turista kereste fel. Történelmünkben sok közös vonás van. Az élénk kulturális élettel rendelkező Krakkóban sok – hazánkkal is kapcsolatos – műemléket tekinthetünk meg. Nagyon sok diák tanul itt, így aztán sok fiatalos szórakozóhely, bár, fesztivál színesíti a kikapcsolódási lehetőségeket.
Sokan járnak túrázni, síelni Zakopáneba és a Magas-Tátrába.
A UNESCO világörökség részeként számon tartott Zamosc városáról, a Zamosz-i Turisztikai Iroda vezetője, Miroslaw Olborski tartott bemutatót és virtuálisan körbevezette a jelenlevőket a fallal körülvett óvárosban, valamint műemlékeken. A Lengyelország dél-keleti részén fekvő Zamosc igazi ékszerdoboz a Lublini vajdaságban, melyet a reneszánsz gyöngyszemeként emlegetnek. A városban rengeteg műemléket láthatunk.
Monika Nahirny (Malopolska Organizacja Turystyczna) már Kis-Lengyelország régiójának népszerű és kevésbé ismert helyeiről beszélt, így többek között a számos magyar vonatkozású helyről, Európa legrégebbi sóbányáiról Bochniában és Wieliczkában, vagy kontinensünk egyik legnagyobb vidámparkjáról, az EnergyLandiaról. Az előadásához kapcsolódóan Marcin Palach mesélt a legmagyarabb lengyel városnak tartott Tarnówról, melynek magyar történelmi kapcsolatokkal rendelkező óvárosa méltón tart számot a figyelemre. Itt született Bem József, a lengyel és a magyar szabadságharc hőse.
A világ 12. legrégibb légitársaságát, a LOT Polish Airlines-t képviselve, Antoni Krisztian mutatta be a társaság modern gépeit. Elmondta, hogy napjainkban a légitársaság járataival Budapestről Varsóba a hét minden napján repülhetünk. Emellett a lengyel belföldi járatok, valamint a közvetlen koreai járatok jelentőségét emelte ki.
Budapesten a Lengyel Intézetben a “Varsó, a metropolisz” című fotókiállítás kedden nyílt meg.