Európai Év Fája szavazás

A február 3-án hivatalosan is megkezdődött a 14. alkalommal megrendezésre kerülő Év európai fája szavazás, amely egyben a verseny elindítását jelenti. A kiírók a versenyben olyan fákat keresnek, amelyek egyedi történettel és a helyi közösségekhez való erős kötődéssel rendelkeznek. Idén 15 ország vesz részt a versenyben, Magyarország egy év szünet után visszatér. Az online szavazás február 3-tól, február 24-ig tart a www.treeoftheyear.org oldalon. Eredményhirdetés március 19-én lesz.
Február 3-án, a Környezetvédelmi Partnerségi Alapítvány a Környezetvédelmi Partnerségi Egyesület nevében és az Európai Földtulajdonosok Szervezetének támogatásával elindította a 2025-ös Európai Év Fája verseny végső szavazását.
Az idei versenyzők teljes listája és történeteik a www.treeoftheyear.org/vote oldalon érhetők el. A szavazás február 24-én, hétfőn, közép-európai idő szerint 16 óráig tart. Az aktuális szavazatszámok a szavazás teljes időtartama alatt rejtve maradnak, és hivatalosan a díjátadó ünnepségen kerülnek nyilvánosságra.
A verseny gyökerei a Cseh Köztársaságba nyúlnak vissza, ahol a Környezeti Partnerség Alapítvány 2002-ben rendezte meg az első országos szavazást a legimpozánsabb fa kiválasztására. Az ötlet más európai országokat is megihletett.
„Idén 14. alkalommal indítjuk útjára az Európai Év Fája versenyt, amelyen 15 ország vesz részt, köztük Magyarország, amely egy év szünet után tér vissza, és története során már négyszer nyerte meg a versenyt. A verseny célja, hogy felhívja a figyelmet a fák gondozásának fontosságára. A fák történelmünk tanúi, és árnyékukat remélhetőleg az elkövetkező generációk is élvezni fogják. Hisszük, hogy a kultúrák, nyelvek vagy politikai nézetek különbségei ellenére a fák olyan szimbólumként szolgálhatnak, amely egyesít bennünket” – mondta Kateřina Bolečková, a verseny koordinátora.
Az idei Európai Év Fája versenyben 15 figyelemre méltó fa szerepel, mindegyiknek egyedi története van.
A hollandiai Ginkgo Biloba Európa egyik legrégebbi fája, amely a szeretetet és a reményt szimbolizálja; a lengyelországi Dalkowskie-hegyek szíve pedig egy kedvelt közösségi gyülekezőhely. A csehországi Lukavice tölgy, a lett Meru Grand Oak és a spanyol Pino de Juan Molinera évszázadok történelmét állta ki. A magyar platán a hagyományokat, míg az Olaszországot képviselő ősi tiszafa és a portugál Lovers Banyan Tree a kitartást és a romantikát szimbolizálja. A litván Varniškes tölgye egyesíti a múlt és a jövő nemzedékeit, a belga Sint-Rafaël gesztenyefája a helyi örökséget képviseli, a franciaországi Saint-Maurice békés tölgye pedig önvizsgálatra hív. A Skipinnish Oak az Egyesült Királyságban, a horvát Szabadság Fája, az ukrán Fehér Akác és a szlovákiai Vadkörte mind gazdag kulturális és természeti jelentőséggel bír, a történelmi eseményektől a mai hagyományokig.
A verseny díjátadó ünnepségére március 19-én kerül sor az Európai Parlamentben, PAUL – HENRI SPAAK épület, 1. emelet, YEHUDI MENUHIN amfiteátrum. Az idei ünnepség hagyományosan Luděk Niedermayer és Michal Wiezik európai parlamenti képviselők védnöksége alatt kerül megrendezésre. Ezen kívül az ünnepséget most César Luena, Nicolae Stefănută és Danuše Nerudová európai parlamenti képviselők támogatják.
Fotó: Kovács Erika