Helsinki kikötője, a Katajanokka viszonylag zárt ipari-kikötői terület volt. Most a város megnyitotta ezt a tengerparti területet, és az első új épület a Katajanokan Laituri (Katajanokka mólója) a 2024 nyarán elkészült irodaház lett, mely elnyerte a finn faépítészet Puupalkinto 2024-es díját.
A Katajanokan Laituri tervezése és építése során a cél az volt, hogy irányt mutasson a faépítészet jövője felé a fenntartható városépítés részeként. A fejlesztőt és a tervezőket kezdettől fogva az a cél vezérelte, hogy az épület életciklusa során minimalizálják az éghajlati hatásokat. A cél a lehető leghosszabb élettartam, a rugalmas átalakíthatóság, a sokoldalú felhasználás, az alacsony szén-dioxid-kibocsátás és az energiahatékonyság volt. A szerkezet és a térméretezés lehetővé teszi a belső tereknek a jövőbeli igényekhez való igazítását.
A homlokzat mögött a fa sokféle formában van jelen. A földszint tömör LVL-pillérei és a központi előcsarnok szoborszerű CLT-borítású tetőablaka a belső közösségi terek meghatározói. A lucfenyő mellett itt kőrist is használtak. A fafelületek és burkolatok árnyalatait a lehető legtermészetesebben megőrizték. Ugyanakkor a fa változatos szépségét, tónusát és használhatóságát is kiemelték. Az alacsony károsanyag-kibocsátású, természetes, szépen öregedő és patinás anyagok általában népszerűek a felületi burkolatokban és anyagokban.
Az épület külső tereit, az udvart és a tetőteraszt az északi természet ihlette. A különböző égtájakra nyíló teraszok és az udvar a megfelelő élőhelyeket testesítenek meg. A szűk udvarban nyírfás nő, amelynek lombkoronája védi a sokféle fajú aljnövényzetet. A második szinti teraszokon sziklakertek és természetes kövek képviselik a szigetvilágot. Az épület tetején hullámzó rét terül el. A növényzetből színes témákat alakítottak ki, amelyek az évszakok szerint változnak. A tetőteraszon pihenő park, fitnesz rész, valamint napelemek találhatók. Az épület változatos külső terei a természet kis szigeteit alkotják a város közepén.
Fából épült irodaház Finnországban
