Október 5-én nyílik Budapesten a Szépművészeti Múzeumban az első hazánkban megrendezett nagyszabású kiállítás, amely az ókori Mezopotámia kultúráját mutatja be. A tárlat jelentős európai gyűjtemények – többek között a Vorderasiatisches Museum, Berlin; a Bibliotheque nationale de France és a Musée du Louvre, Párizs; a Kunsthistorisches Museum, Bécs; a NY Carlsberg Glyptotek, Koppenhága és a Staatlichen Kunstsammlungen, Drezda – összesen több mint 150 kölcsönzött műtárgyán keresztül nyújt betekintést a Biblia és közvetve az európai kultúra eredetének, a civilizáció bölcsőjének letűnt világába.
A kiállítás a Kr. e. I. évezred első felének Mezopotámiájával, a történelem első birodalmaival: az Újasszír és az Újbabilóni Birodalommal foglalkozik. Láthatók lesznek a 19. században és a 20. század elején zajló ásatások során feltárt Assur, Babilón, Dúr-Sarrukín és Kalhu városából származó híres domborművek, valamint a babilóni felvonulási utat és az Istár-kaput díszítő, sárkányt és oroszlánt ábrázoló jól ismert mázastégla-díszek is. A démonvilág alakjait megjelenítő bronz, kő és terrakotta szobrok, amulettek, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotások szintén a bemutató részei. A látogatók megismerhetik az akkád nyelvű ékírásos forrásokat, többek között a babilóni teremtéseposz egy tábláját és az asszír és babilóni királyok történeti szövegeit. A kiállítás Bábel tornyának témáját hazai gyűjteményekben őrzött európai festményeken és 20. századi magyar művészeti alkotásokon keresztül mutatja be.
Remélhetőleg a tárlat az ókori Elő-Ázsiával foglalkozó szakemberek mellett a művészet, irodalom és vallás iránt érdeklődők számára is sok érdekességet tartogat, és általa a jelenleg is az iskolai tananyag részét képező ókori Mezopotámia világa a fiatalabb korosztályhoz is közelebb kerül.
A kiállítás a MTA–ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág Kutatócsoport szakmai közreműködésével és a Bibliotheque nationale de France kivételes közreműködésével valósult meg. A kiállítás 2025. február 2-ig látogatható.