Jász-Nagykun-Szolnok vármegye a Mi, magyarok videósorozat következő állomása

Jászberényben őrzik egyik legkülönlegesebb nemzeti ereklyénket, Karcag neve elválaszthatatlan a hagyományos birkapörkölttől, Mezőtúron pedig a fazekas mesterség látványos alkotásait csodálhatjuk meg – többek között ilyen látnivalókat kínál Jász-Nagykun-Szolnok vármegye. A jászok és a kunok hazájában kalauzolja a nézőket a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című videósorozatának legfrissebb része is.
Magyarország egyik legkülönlegesebb, gazdag múlttal és néphagyományokkal rendelkező régióját Mihályi Gábor Kossuth-díjas táncművésszel, koreográfussal járhatjuk be, aki a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című 19 részes sorozatának harmadik epizódjában őszintén mesél arról: nagyon fontos számára a jász identitás, büszke arra, hogy 65 éve Jászberényben él.
„Az a kulturális sokszínűség, ami máshol is megjelenik az országban, az itt is megvan, de itt valahogy különlegesebb, egyedi: jász és kun” – fogalmaz a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki szerint a környéken élők sok mindenről egyformán gondolkodnak, ráadásul egy történelmi esemény is összeköti őket. 1702-ben I. Lipót magyar király 500 ezer rajnai aranyforintért zálogba adta a Német Lovagrendnek a Jászságot, a Kis- és a Nagykunságot, ezzel együtt eltörölte a jászok és a kunok kiváltságait.  „Az elzálogosított Jászkunságot a jász és a kun polgárok végül saját anyagi javaikkal váltották vissza. Ez egy szép üzenet” – mondja Mihályi Gábor.
A videóban megcsodálhatjuk a Jász Múzeum legféltettebb kincsét, a Jászkürtöt, amelyet a hagyomány Lehel vezér kürtjének tart – így aztán a különleges, elefántcsontból készült hangszer nemcsak a jászok összetartozását jelképezi, hanem fontos nemzeti ereklyénk is. Mihályi Gábor szerint kihagyhatatlan program a mezőtúri Draskovits Kerámiagyűjtemény, amelynek gyönyörűen rajzolt, mázas cserépedényei között olyan alkotást is találunk, amelyet Erzsébet királyné vásárolt meg 1896-ban.

„A Nagykunság és Karcag sok minden más mellett a fantasztikus birkapörköltről is híres” – mondja Mihályi Gábor, aki a videóban meg is kóstolja a hagyományos módon, bográcsban készített ételt, majd szarvasgomba-keresésre indul, végül pedig a híres szolnoki habos islert is kipróbálja.
„Szolnok egy nagyváros, tele jobbnál jobb rendezvényekkel. Minden második évben itt, a Szolnoki Szigligeti Színházban rendezik meg az alföldi néptáncfesztivált, ahová az ország legjobb együttesei jönnek” – mondja a vármegye legnagyobb városáról a táncművész.
A Mi, magyarok videósorozat legújabb részéből megtudhatjuk, hol találjuk az ország legnagyobb repüléstörténeti múzeumát, megcsodálhatjuk a jászberényi Zagyva-partot, és az is kiderül, miért nem szabad birkapörköltre vizet inni.
video: https://www.youtube.com/watch?v=I3KRtff2SmE