Nyitra megye turisztikai kínálata

A budapesti Szlovák Intézetben október végén mutatták be Nyitra megye turisztikai és természeti látványosságait. A rengeteg turisztikai lehetőséget és számos látványosságot, amit a Nyitrai régió kínál az odalátogató turisták számára.
Bevezetőjében Sona Jelínková, a Szlovákia Travel képviselet vezetője kiemelte, hogy idén várhatóan eléri a magyar turisták száma északi szomszédunknál a 2019. évi szintet. Tavaly 89 ezer honfitársunk töltött legalább egy éjszakát a szlovákiai szálláshelyeken, az átlagos tartózkodási idő 2 éjszaka volt. Az egynapos látogatók száma ugyanakkor sokkal több volt, meghaladta az egymilliót. Közülük sokan rokonlátogatóba érkeztek, és voltak szép számmal bevásárlóturisták is.

Ezután a Nyitra Megyei Turisztikai Desztinációmenedzsment Szervezet igazgatója, Zuzana Pálencíková, Marta Haroniková, a Nyitra Regionális szervezet képviselője, valamint Németh Lívia, a Párkányi Regionális TDM-szervezet munkatársa mutatta be a térség látnivalóit.A nyitrai régió rendkívül jó turisztikai adottságokkal rendelkezik. Számos termál- és gyógyfürdő, történelmi látnivaló, kiváló borok és élelmiszeripari termékek várják a látogatókat. A térség három meghatározó folyója – a Garam, a Vág és a Nyitra-folyó – a vízitúrák művelőit szolgálja. A vizek partján kialakított kerékpárutak a „drótszamarak lovasait” hívogatják.

Az evezést és a kerékpározást kombinálni is lehet, illetve érdemes. Erről szól a „Bringáról csónakba” nevű program. Összesen 1600 kilométernyi kerékpározásra kijelölt útvonal áll a régióban a turisták rendelkezésére.
A régió ismert történelmi emlékei a római időktől datálódnak. Akik erre az időszakra kíváncsiak, azokat a Duna bal partján, Izsán várja a barbaricum egyik legkiterjedtebb római építészeti együttese, a feltárt római katonai tábor. A településtől mintegy két kilométerre terül el. Ma Leányvár néven ismert. A terület az UNESCO világörökségek közé tartozik. Az érdeklődők virtuálisan eredeti állapotában is megtekinthetik a tábort.
A régió történelmi fontosságát főleg a szláv törzsek érkezése emeli ki, amelyek Nyitra környékén hozták létre az első szláv fejedelemséget. A kereszténység felvételének idejéből is számos románkori templom maradt az utókorra ezen a vidéken, például Nyitrán és Bény községben. Nyitra várost mint Szlovákia legrégebbi települését említik. Illik hozzá az „ódon” jelző, mert már a IX. században a Nyitrai Hercegség székhelye volt.
Páratlan szépségű kastélyokban is gazdag ez a terület. Itt található Európa egyik legromantikusabb kastélyszállója, a Hotel Chateau Bella, ahol világbajnok (aranyérmes) borokat előállító borászat működik.

A Tribec-hegység lábánál fekvő Kistapolcsány (Topoľcianky) község büszkesége a terjedelmes angolpark, amelybe festőien illeszkedik a régi várkastély történelmi objektumának déli szárnyát alkotó klasszicista kastély. A kastély a múltban a Habsburgok nyári rezidenciájaként volt ismert, aztán az első világháború után elnöki nyaralóként használták az épületet.
A térségben található a lipicai lótenyésztés egyik európai fellegvára, a kistapolcsányi nemzeti ménes. A térség büszke kékfestő és a korábban elsősorban a kondások által gyakorolt népi dudás hagyományaira is.
Aki adrenalinlöketet keres, Nyitra város határában megtalálja azon a via ferrata ösvényen, amelyen felkapaszkodva a város látványában gyönyörködhetünk.
A térség legfőbb vonzerői közé tartozik a magyar turisták körében az Esztergommal szemben, a Duna túloldalán fekvő Vadas Termálfürdő Párkányban. A 9900 lakosú kisváros 30 hektáron elterülő fürdőjét naponta több mint tízezren keresik fel. Szlovákia legnagyobb alapterületű fürdőjéhez több 4000 ágyas szálláskapacitás tartozik. A fürdő nyolc kültéri medencével, öt beltéri medencével és hat csúszdával várja vendégeket. A jelenleg ezer négyzetméteres wellness központ méretét 2028-ra megduplázzák.
A rendezvény végén a vendégek megkóstolhatták a régió borai mellett a szalkai Gora ökofarm mangalica finomságait.