A Mátrai borvidék meghatározó települése Abasár, ahol a Sár-hegyen hazánk legmagasabban fekvő szőlőtermesztő vidéke található. A település első írásos említése 1261-ből való, és 1522-ig az Aba nemzetség birtoka volt, amelyet I. Istvántól kaptak. Magát a falut is Sámuel király alapította. Aba Sámuel monostort is alapított itt, és a legenda szerint 1044-ben itt is temették el.
A Magyarságkutató Intézet kutatásai szerint az államalapítás egy meghatározó korszakának feltárt emlékhelyét, a monostort, 1042-ben alapították, és az elhunyt király koporsóba zárt testét is csak évekkel később helyezték el a Bolt tető alatt, a falu egyik pince falába.
1773-ban a Bécsben élő báró Haller Sándor egy gúnyos szövegű emléktáblát is elhelyezett Aba Sámuel temetkezési helyén, amelyen a királyról inkább „gonosz, zsarnok, ország pusztítóról”, mint népét szerető uralkodóról emlékezett meg.
A borszerető barátok november eleji abasári találkozójának apropóját azonban nem a történelmi múlt, hanem a temetkezési pincétől csupán néhány utcára található Pálinkás pincészet egyik oldalágának névadója és felszentelése adta. Dr. Katona István idegsebész főorvos, Tátra festő kedvenc bora az olaszrizling volt, ezért gyakran töltötte szabadidejét a Sárhegy szőlőtőkével telt teraszain és a boros pincékben. Különösen szívesen borozgatott a Pálinkás pincében, ahova nem csupán barátait invitálta gyakran, hanem a tulajdonos – Pálinkás Attila – felügyelete mellett – Pusztay Sándor barátjával – e sorok szerzőjével –, több éven keresztül maga is kísérletezett borházasítással. Így született meg a Kapu elnevezésű Olaszrizling, Sauvignon Blanc, Szürkebarát összetételű cuvée bor, amelynek 2011-es évjáratával több borversenyen arany, ezüst díjakat ért el. A bor értékeit büszkén vállalva volt olvasható a címkén az elnevezésre utaló mondat: Bejárat az Istenekhez.
A sokak által kedvelt, szeretett barát két évvel ezelőtt alkotó ereje teljében elhunyt. Most, két fia – dr. Katona István és Gergő, Pálinkás Attila borásszal egyetértésben – úgy döntött, hogy a több emeletes borpince egyik oldalágát, ahol éppen a „Kaput” tárolták, Katona pincének nevezik el. Ebből az alkalomból meghívták a barátokat, ismerősöket, akiknek jelenlétében az Óbudai Szent Péter és Pál templomból ugyancsak ide utazó Tercsi Zoltán atya felszentelte a borpince emlékhelyét. A jelenlevők nagy meglepetésére és örömére, az ünnepi beszédet követően a gazdagon terített hidegtálak fogyasztása közben, illetve a kitűnő borokat felvonultató borkóstoló során még néhány eredeti „Kapu” is előkerült.
A tervezettnél hosszabbra nyúlt pincelátogatás alatt több közös élmény, anekdota is elhangzott, amelyek az emlékezés mellett tovább erősítették a jelenlevők közötti barátságot.