Magyarország legkedveltebb erdei kerékpárútja
Farkasgyepű-Bakonybél között fut az Év Erdei Kerékpárútja! Rekord részvétel mellett ért véget az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) pályázata, amelyben Magyarország legkedveltebb erdei kerékpárútját lehetett megválasztani, immár negyedik alkalommal. A nagyközönség öt, döntőbe került útvonal egyikére adhatta le szavazatát. Az útvonalakon közösségi tekerések is voltak.

2773 szavazattal, szoros versenyben végzett az első helyen a Bakonyerdő Zrt. kezelésében lévő, Farkasgyepű-Bakonybél közötti kerékpárút, elnyerve ezzel 2024-ban az Év Erdei Kerékpárútja megtisztelő címet, mely a Bakony-hegység legmagasabb részének, az úgynevezett Öreg- vagy Magas-Bakonynak a megismerésére hívogat, és egy 1968-tól kialakított 15 km hosszú erdei feltáróút. A volt erdei kisvasutak helyén létesített utakon biztonságosan lehet kerékpározni, mert az útvonal sorompóval lezárt az autós forgalom elől. Elején és végén aszfaltos a burkolata, de a többi szakasz is jól karbantartott, kötött, murvázott, szintemelkedése csekély.

A nyertes útvonal a hamarosan kialakításra kerülő Horizont országos kerékpárút-hálózathoz csatlakozik. Mivel nagy részben bükkös állománnyal fedett, így nyári nagy melegben is kellemes rajta kerékpározni. Több elágazási lehetősége miatt számtalan csodás látnivalót kínál, mint például a Magyar-forrás, az Erdő kápolnája, a Pénzlik-barlang, a Csillagda, a Monostor, a Bakonyi Erdők Háza vagy a bakonyi Gyilkos-tó. A nyertes úton a szervezők a közel jövőben táblát avatnak, illetve kisfilm is készül róla.
Az OEE által kezdeményezett program célja, hogy a fenntartható erdőgazdálkodást, erdeink ökoszisztéma szolgáltatásait, minél szélesebb körben bemutassa a nagyközönségnek. Továbbá, hogy népszerűsítse az aktív életmódot, emellett pedig biztonságunk és a természet megőrzése érdekében felhívja a figyelmet az erdőben történő kerékpáros kikapcsolódás írott és íratlan szabályaira.
Az olajfa öröksége Törökországban
Az olajfa története szinte egyidős az emberiségével, és nem csupán egy egyszerű gyümölcs, hanem életforma is az anatóliai földeken. A mediterrán éghajlatnak és a több ezer éves hagyománynak köszönhetően Törökország valódi olajfa-paradicsom, ahol a fák nemcsak az Aegean térségben, hanem egészen a Földközi-tenger keleti részéig és Anatólia belsejéig megtalálhatók.

Az olajfa-termesztés leginkább az Égei-tenger vidékén koncentrálódik, itt található az ország olajfáinak 75%-a. Ősszel a régió megtelik a szüret hangjaival és látványával, ünnepelve a termékeny földeket és a régió konyhájába mélyen beépült hagyományokat.
Az olajfa útvonalai: hová érdemes ellátogatni? Törökországot az Európa Tanács az olajfa útvonal részeként ismeri el, hiszen az ország szinte minden régiójában folyik olajbogyó-termesztés. Az Égei-tenger partvidékén Balikesir, Izmir, Manisa, Aydin és Mugla tartományok a legfontosabb központok. Az olajfa-útvonalon az első megálló az Adatepe Olajbogyó és Olívaolaj Múzeum Çanakkaléban, ahol végigkövetheted az olívaolaj készítésének útját. Balikesirben, Ayvalik városában különleges élményként részt vehetsz az olíva szüreten és megkóstolhatod a helyi finomságokat.

Tovább haladva Manisában, Kirkagac városában található a világ egyik legidősebb, még mindig termő olajfája. A 1650 éves fa 2013-ban műemlékké nyilvánították. Izmirben, az Égei-tenger gyöngyszemében, szintén számos ősi olajfával találkozhatsz, különösen Selçuk, Seferihisar, Urla, Çeşme és Karaburun környékén. Urlában a Köstem Olívaolaj Múzeum 4000 év olajfa-termesztési történetét tárja fel.
Délre haladva Aydin tartomány 25 millió olajfájával vár, ahol az Oleatrium Múzeumban mélyebben megismerkedhetsz az olajfa történetével. Mugla tartomány, különösen Milas városa is jelentős szerepet játszik az olívaolaj-termelésben, itt a Milasi Olajbogyó Szüreti Fesztiválon ízletes olajbogyókat és olívaolajokat kóstolhatsz meg.
Gyermekvasutas kirándulás a János-hegyre
Játékos természetismeret gyermekfelügyelettel: a Botanicon Túra Klub őszi kirándulásokkal várja a környezetünk, az erdő, a növények és állatok iránt érdeklődő gyermekeket. Az őszi túrák más-más útvonalon kerülnek megrendezésre, így a különböző tájak szépségeivel, jellegzetességeivel is megismerkedhetnek a gyermekek. A kirándulás szülők nélkül zajlik, vagyis amíg a gyermekek a jó levegőn tanulnak és szórakoznak, addig a szülőknek öt óra szabadidő áll rendelkezésére.

A tíz éve működő Botanicon Kert Klub és Túra Klub népszerű környezeti nevelési programjai közül az őszi időszakban az erdő élővilágát mutatja be, ezen keresztül a természetjárás megszerettetését tűzte ki céljául. A „Kirándulások gyerekeknek – Játékos természetismeret gyermekfelügyelettel” elnevezésű programsorozat keretein belül a következő túra a Budai-hegységben, Budapest XII. kerületének turistaútjain vezet. Az októberi kiránduláson gyermekvasutaznak is, a János-hegy megállóig nosztalgiagőzössel jutnak el, majd a Béka-tó és a játszótér lesz úticéljuk. Közben sok-sok megálló során a természet szépségeinek megfigyelésével töltik az időt.

Nem teljesítménytúráról van szó, hanem terepi szemlélődésről, így kisebbek, vagy kiránduláshoz nem szokott gyermekek számára is könnyen teljesíthető a program, melynek során kb. 5 km-t tesznek meg kényelmes séta tempóban.
Időpont: 2024. október 20. vasárnap 11-16 óráig
Program: Gyermekvasutas kirándulás a János-hegyre
A kirándulás 11-16 óráig tart: 5 óra hasznos program a gyereknek, 5 óra szabadidő a szülőnek. A séta hossza kb. 5 km. A kirándulást 6-12 éves gyermekeknek ajánljuk (a program szülők nélkül zajlik). Kiindulási és érkezési helyszín: Budapest XII. kerület, pontos cím a jelentkezőknek kerül kiküldésre.
Bővebb infók a kirándulásról és a szervezőről, egyéb természetismereti programjaikról a Botanicon Túra Klub honlapján olvashatók. Előzetes jelentkezés szükséges!