Már hosszú ideje felismerték, hogy az erdők jelentősége messze nem merül ki a faanyag-termelésben játszott szerepükben. Az 1879-es és 1935-ös erdőtörvények a véderdő fogalmának bevezetésével és fenntartásával hozzájárultak az erdőnek testi, lelki és társadalmi jólétünkben betöltött szerepének érvényesítéséhez. Az 1961. évi törvény pedig tovább folytatta ezen az úton, felismerve az erdő nem anyagi, hanem immateriális értékeit is. Az 1972. évi VII. Erdészeti Világkongresszuson, Buenos Aires-ben, magyar javaslatra fogadták el az erdők hármas (gazdasági, védelmi és közjóléti) funkciójáról szóló felvetést, amely a hazai szabályozásban is megjelent az erdők rendeltetés szerinti besorolásával.
Az ezredforduló után az ökoszisztéma-szolgáltatás keretrendszer kialakulásával ez a szemlélet új erőre kapott. Ökoszisztéma-szolgáltatásnak azokat a kézzelfogható és kézzel nem fogható javakat nevezzük, amelyeket az ökológiai rendszerek nyújtanak az emberek számára, így növelve az emberi társadalom és tagjainak jóllétét. Három nagy csoportjukat szokás elkülöníteni: az ellátó, a szabályozó és fenntartó, valamint a kulturális szolgáltatásokat. A hazai bükkösök még az egyéb őshonos fafajú, természetszerű erdeinkhez képest is kiemelkednek az általuk nyújtott szolgáltatások tekintetében.
A bükkösök vitalitásának megőrzéséhez szükséges sokrétű tudnivalókat csak egy monográfia összegezheti a gyakran már feledésbe veszett elődök tudásától a legfrissebb kutatási eredményekig. A kötetben – amely kiemelten a hazánkban elért eredményekre és tapasztalatokra alapoz – a szerkesztők igyekeztek minden olyan ismeretanyagot feldolgozni és összegezni, ami a jelen és a jövő erdészeti gyakorlatában szerepet kaphat. A szerkesztők ajánlják e kötetet mindazoknak, akiket e fafaj jelenlegi szerepe és jövője érdekel. Reményeik szerint haszonnal forgathatják diákok, kutatók, oktatók, az erdőgazdálkodás és természetvédelem gyakorlati szakemberei, szakpolitikai döntéshozók, illetve általánosságban az erdőket szerető és jövőjük iránt érdeklődő laikusok egyaránt.
Az 508 oldalas, illusztrációkkal színesített monográfiát szerkesztette: Bartha Dénes, Csóka György és Mátyás Csaba, kiadja a Soproni Egyetem Kiadó.
Szöveg és képek forrása, valamint az ingyenesen letölthető kiadvány linkje: A bükk és a bükkösök Magyarországon