Eredmények és tervek a budapesti Állatkertben

A közelmúlt eredményeiről és a közeli jövő terveiről is szó esett a Fővárosi Állat- és Növénykert sajtótájékoztatóján, amelyen a kert vezetője, dr. Sós Endre hét stratégiai területen vázolta fel, hogy mi történt az elmúlt hat hónapban, és mi várható az év hátralévő részében. A világ vezető állatkertjei között számon tartott városligeti intézmény fontos természetvédelmi programokban vesz részt, és egyúttal az ország leglátogatottabb kulturális intézménye is, amelyet már az év első felében 580 ezer látogató keresett fel. A tájékoztatón szó esett többek között a nemrégiben érkezett tigrispár összeszoktatásáról, a közeljövőben tervezett programokról, a vadállatmentésről, illetve az európai állatkertek Vietnám élővilágával foglalkozó kampányáról, amelyhez a Budapesti Állatkert is csatlakozott.
A Fővárosi Állat- és Növénykert a világ egyik vezető állatkertje, az állatkerti világhálózat elismert tagja, amelynek stratégiai céljai közé tartozik a külföldi és hazai állatkertekkel, illetve más szakmai partnerekkel való együttműködés, mindenekelőtt a természetvédelem, a veszélyeztetett fajok megőrzése terén. Ennek érdekében az intézmény jelenleg is több ritkulóban lévő faj, köztük az óvilági majmok közé tartozó mandrill, a pompás koronásgalamb, a hangyászsün, illetve a szürke óriáskenguru európai állatkerti tenyészprogramját koordinálja. Emellett a kert szakemberei részt vesznek az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) különböző szakmai testületeinek munkájában, amelyek például az elefántok, a gorillák, az orangutánok vagy éppen a vörös pandák állatkerti elhelyezését, gondozását, szaporítását és védelmét hangolják össze.
A fajmegmentő tenyészprogramok részeként az elmúlt időszakban több fontos állatszállításra került sor, illetve kerül sor a közeljövőben. Például az Állatkertbe nemrégiben érkezett egy fiatal szibériai tigris tenyészpár: Agnes, a hároméves nőstény Csehországból, Dáriusz, a hétéves hím pedig a Debreceni Állatkertből. A szakemberek időközben már össze is szoktatták a tigrispárt, sőt, már párzást is megfigyeltek náluk. A napokban utazott el Lengyelországba az egyik Budapesten született, fiatal, kétesztendős manul, más néven pusztai macska, illetve a meglévő nőstény rozsomák mellé hamarosan egy új hím érkezik az Egyesült Királyságból.
A Budapesti Állatkert tevékenységének fontos, stratégiai területe a vadállatmentés is. Magyarországon honos, védett vagy fokozottan védett állatfajok olyan egyedeinek mentéséről van szó, akik valamilyen okból emberi segítségre szorulnak. A sérült állatokat meggyógyítják, a legyengülteket felerősítik, az elárvultakat pedig felnevelik, úgy, hogy a sikeresen rehabilitált állatok visszakerülhessenek természetes élőhelyükre.
A stratégiai célok közé tartozik az élővilág sokféleségének minél szélesebb keresztmetszetét felvonultató, változatos, látványos, érdekes élő gyűjtemény bemutatása példamutató állatjólléti feltételek között. Ennek érdekében az év első felében sikerült megnagyobbítani a veszélyeztetett ázsiai vadkutyák kifutóját, valamint a vombatkifutót is. Ezekre a munkálatokra az Állatkerti Alapítványhoz érkező támogatásoknak köszönhetően nyílt lehetőség.
A bemutatáshoz természetesen kiterjedt oktató, ismeretterjesztő munka is tartozik, a tanulmányi csoportok számára szervezett zoopedagógiai foglalkozásoktól a különféle ismertető táblákon át a látványetetésekig, állattréningekig és más élményprogramokig.
Az Állatkert az Esti sétákat is fejlesztette. Ezek a különleges programok havonta kétszer, az Állatkert rendes nyitvatartási ideje után kínálnak exkluzív bepillantást a kulisszák mögötti világba azok számára, akik különösen érdeklődnek az állatvilág, illetve a vadállatokról való gondoskodás érdekességei iránt.