A Pro Vértes „Klímavédelmi workshop” programsorozat keretében, a Vértesi Natúrpark klímavédelmi stratégiájához kapcsolódva szeretettel várja az érdeklődőket Csákvárra, a Geszner-parkba, a Vértesi Natúrpark látogatóközpontjába, a gróf Esterházyak egykori 20 holdas meseszép, tavakkal ölelt, vízimalmos vadon-boldogító virágokban gazdag Pagonyába.
Ez alkalommal a természetes gyümölcsészet lesz a fő téma. 73 fajtából álló fiatal gyümölcs génrezervátumunkban ismerkedünk a régi magyar gyümölcsfajtákkal. Fogunk pikniken kóstolni magas beltartalmi értékű körtét. 70 éves körtefa temérdek gyümölcsét kínálja az érdeklődők számára. A program során Gyulai Iván ökológus gyümölcsészeti javallatait is bemutatjuk, hogy mi mindent tehetünk a gyümölcsfáink és a mi egészségünkért? Milyen dilemmák merülnek fel az emberi beavatkozás kapcsán? Milyen problémákat szül, ha belenyúlunk a növények önvédelmi mechanizmusaiba? Workshop keretében gyakorlati ismeretet adunk a fa csurgójába telepített segítő (többnyire ehető vagy gyógyító hatású) növénytársulásokról. Bemutatjuk a talajjavítás és a vízmegtartás klímaadaptív módszereit is. A Pro Vértes cselekvő természetvédelmi oktatási tevékenységéhez kapcsolódóan rovar hotelt is kihelyezünk a hasznos beporzó szervezetek számára.
Az ember része a természetnek, s ha a természetes élővilágnak életteret biztosítunk kertünkben, akkor a bennük való gyönyörködés mellett mind segítőtársaink is lesznek. A klímaváltozással együtt élőhelyek sokasága szűnik meg, fajok pusztulnak ki szerte a világon, amelynek káros hatását már mi is érzékeljük. Itt az idő a cselekvésre, hogy a természetes kertek divatba jöjjenek!
Tehetünk még bármit az ökoszisztémák összeomlása ellen? A fenntarthatóság már édes kevés, vissza kell vadítani környezetünket! Előtérbe kell kerülni a környezetünket gyógyító szemléletnek, úgymint a biológiai sokféleség és a kedvező talajélet helyreállításának, amely mellett nagy hangsúlyt kap a fenntartás módja is.
A „természet-harmonikus” kertekben a növények és állatok nagy szabadságban élnek, és emellett úgy alakítjuk környezetünket, hogy számukra is kedvező életfeltételeket alakítsunk ki. A program több és sokrétű gyakorlati ajánlást mutat be az innovatív kertépítészeti természet-harmonikus módszerekkel és a cselekvő természetvédelmi megoldásokkal. Ezek a kertek minden minőségükben a vadont idézik. Vadítsuk vissza kertjeinket! A jövő fenntartható kertjei sokkal vadabbak, mint ahogy azt mi gondoljuk.
A program részei:
Piknik formájában gyógynövény „wellcome drink” (3 féle gyógyteából, kóstoló mennyiséggel, a teázás közben játékos ismerkedés a legendájukkal és varázslatos hatásukkal, régi magyar körte fajta kóstolója, klímaadaptív és természetharmonikus gyümölcsészeti megoldások bemutatása, jószomszédság kialakítása és bemutatása gyümölcsös génrezervátumban (workshop), klímaadaptív fenntartási módszerek, a regeneratív kertek vadon élő segítőtársai, élőhelyek készítése a meghívott szervezeteknek, a kerti séta során játékos élménygyűjtés két tanösvény állomáson, levendula labirintus, növénysimogató (illatolás), a fák rejtélyes, misztikus élete – a növények kommunikációja, ajándék beporzó-vonzó virágmag csomag.
Programvezető: Becse Ildikó (okl. tájépítészmérnök, okl. mérnöktanár), Pro Vértes
A program ideje: 2024.07.28. (vasárnap), 10:00-12 óra
Helyszín: 8083, Csákvár, Kenderesi u. 033/7 hrsz. Geszner-ház, (A Kenderesi u. legvégén, a kőkapunál kell bekanyarodni a parkba, a GPS olykor elnavigálja a látogatókat)
A programon való részvétel INGYENES. Piknik takarót hozzon magával, aki tud.