A mi sokszínű kertünk – Dr. Gyulai Iván tanácsai

Ötletek a biodiverzitás-barát kert kialakításához – A mi sokszínű kertünk címen, a Magyar Természetvédők Szövetségének gondozásában jelent meg Dr. Gyulai Iván ökológus könyve, mely számos gyakorlati tanácsot tartalmaz, és bárki számára ingyenesen letölthető.
A kertünk egy különleges hely, itt látszólag az ember vette át az irányítást. Ő határozza meg, mit ültessen, mit távolítson el, és ő határozza meg a tér felosztását, használatát. Akárhogy is van, az általa kialakított, azonos tulajdonságú helyek élőhelyek. Az élőhely, más néven biotóp, az életközösség térbeli alapegysége, az élettérnek az a legkisebb része, amelyen belül a környezeti viszonyok azonosak, de eltérnek más, szomszédos élőhelyek környezeti viszonyaitól.

A biológiai sokféleség a fajok, fajták és élőhelyek változatosságát jelenti. A sokféleség, változatosság biztosítja a bioszféra stabilitását, fennmaradását és megújulásának képességét. Mivel a környezeti körülmények állandó változásban vannak, így az életben maradás legfontosabb kritériuma az alkalmazkodóképesség. A sokféleség biztosítja, hogy még a jelentős környezeti változások esetén is lesznek olyan fajok, fajták, egyedek és közösségi szerveződések, amelyek képesek fennmaradni. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a biológiai sokféleség a bioszféra immunrendszere, ha elszegényítjük, akkor csökken a rendszer rugalmassága, stabilitása, védekezőképessége.

Egyik élőlénynek sincs kevesebb joga az élethez, mint a másiknak. Az ember könnyen osztja a halált, akkor is, ha számára ismeretlen egy-egy kiszemelt áldozat, vagy ha nincs is oka egy-egy élőlény elpusztítására. Az ember, mint csúcsfogyasztó szükségei szerint nyúl a táplálékok után, elégíti ki más irányú szükségletét, vagy védi azt más élőlényektől, akiket kártevőknek nevez. Pedig minden élőlénynek van haszna, ha más nem, akkor az, hogy élve vagy halva táplálékul szolgál másoknak, és ezzel fenntartja a változatosságot. Ha muszáj is olykor elvenni az életét az élőlényeknek, kell, hogy ennek etikai korlátai legyenek. Az pedig elfogadhatatlan, hogy indok nélkül pusztítsunk el egy életet, és anélkül, hogy ismernénk őt vagy a szerepét a nagy egész megőrzésében.

Fontos annak közös megértése, hogy az élővilág nem ellenség, mert hiába óvja az egyik telektulajdonos a nála található élőlényeket, ha szomszédja igyekszik mindent távol tartani a portájától. Amennyiben sikerül a szomszédokkal közös szemléletet kialakítani, úgy a kertünkben kialakított élőhely folytatódhat a szomszédban, szomszédokban, így kiterjedhet nagysága, növekedhet a stabilitása és a változásokkal szembeni ellenálló képessége, valamint nőhet az ott élő élőlénynépesség létszáma, sőt fajszáma is.
A fentiek az Ötletek a biodiverzitás-barát kert kialakításához című könyvből származnak, mely ingyenesen letölthető: https://mtvsz.hu/uploads/files/mtvsz-otletek-a-biodiverzitas-barat-kert-kialakitasahoz-web.pdf