Jubileumi Libafesztivál Kiskunfélegyházán

A 25. Libafesztivált szeptember 13-14-én tartják az idén 250 esztendős Kiskunfélegyházán. A régió egyik jellegzetes, sajátos gasztronómiai fesztiválja a Kiskunfélegyházi Libafesztivál. Nem véletlen, hogy a rendezvény középpontjában a libák szerepelnek, ugyanis a környéken több évszázados múltra tekint vissza a lúdtartás, s így természetesen ehhez igazodott a környék gasztronómiája is.
Az egyre növekvő érdeklődés miatt az idén új helyszínen rendezik meg a hagyományos ünnepet, ugyanis ilyenkor megduplázódik a város népessége. Így aztán a Béke téren állítják fel a nagyszínpadot, ahol az első este a Csík zenekar szórakoztatja a közönséget, s zárásként a Bagossy Brothers Company lép fel.

Az első Libafesztivált negyed évszázada rendezték meg Márton napján Kiskunfélegyházán. Azóta igen sokszínű programmal bővült ki a város életében fontos szerepet játszó kulturális-gasztronómiai ünnep – mondta Csányi József, az immár harmadik alkalommal nagy többséggel megválasztott polgármester.
A jubileumi Libafesztivál egybeesik azzal a megemlékezéssel, amely gyors fejlődést indított el a város életében, ugyanis éppen 250 esztendeje kapott mezővárosi rangot Kiskunfélegyháza. A Petőfi Sándor és Móra Ferenc városának is nevezett Félegyházán az egytornyú templomtól a kéttornyú templomig helyezik el a sokféle ételt, italt, finomságot, népművészeti termékeket, iparművészeti alkotásokat, kézműves remekeket kínáló standokat.

Természetesen a főszerepben a libák vannak. Már az első nap a libatenyésztők szakmai konferenciájával kezdődik, amelyet a városháza szecessziós, gyönyörű motívumokkal díszített dísztermében tartanak. Már 150-en jelentkeztek hazai és külföldi tenyésztők, feldolgozók, gabonatermelők az aktuális kérdésekkel, a várható gazdasági környezettel foglalkozó rendezvényre.
Fontos téma lesz, hogy miként lehet gazdaságosan fenntartani az ágazatot, hogyan lehet pályázatokon részt venni. A környéken mintegy 100 család foglalkozik libatartással. Az állatokat az Integrál Zrt., a világ egyik legnagyobb hízott liba-, pecsenye kacsa-, feldolgozó üzeme értékesíti, s egyben választja ki a megfelelő tenyésztésre alkalmas fajtákat, amelyeket eljuttat a tenyésztőkhöz. A cég a fesztivál legnagyobb, hagyományos támogatója.
Szombaton már kora reggel indul a “KI MIT TUD” sütni-főzni a libából – főzőverseny. Sültek, pörköltek, levesek, egytálételek kategóriában indulhatnak a versenyzők, de kerestetik a legszebb szakácsné is.

A libából, kacsából készült ínyencségek mellett, amelyeket a kitelepült éttermek, bisztrók készítenek, sokféle házi süteményből válogathatnak a látogatók. A gazdag programban lesz liba simogatás, libamakettek festése, sakkverseny, Ludas Matyi futóverseny, gólyalábas bemutató, Szenes Iván emlékest, tanyaszínházi előadás. A Holló László Művészeti Kör vásárán a helyi művészek alkotásaiból válogathatunk.
A Kiskun Múzeum munkatársai segítségével helytörténeti sétán ismerkedhetünk meg a 250 esztendős város nevezetességeivel. Mivel Kiskunfélegyháza az ország egyik legmelegebb városa, ezért különös gondot fordítottak a város „zöldítésére”. A főutcán végigfutó, árnyat adó platánsor, a tavasztól őszig zöldellő kertek nemcsak szépítik a várost, de a nagy hőségben néhány fokkal csökkentik a hőmérsékletet. Érdemes megtekinteni a különleges börtönmúzeumot, és az ország egyetlen megmaradt alföldi alulhajtós szélmalmát.

Gondoltak a legkisebbekre is, akiket bábelőadások, cirkuszi és népzenei előadások, koncertek, hagyományos gyermekjátékok  várnak. Érdekes elolvasni az elmúlt negyedszázad libafesztiváljairól szóló képes összefoglaló füzetet, amelyet a rendezvényre, Kiskunfélegyháza országgyűlési képviselője, Lezsák Sándor  adott ki.