Lengyelország több, mint gondolnád…

A Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet Budapesti Képviselete közösen megrendezett szabadtéri fotókiállítása nyílt meg március 19-én Budapesten. A fotók hátteréül a Nagykövetség kerítése szolgál (Városligeti fasor 16.), így az arra sétáló járókelők is bármikor megtekinthetik az idegenforgalmi látnivalókat bemutató nagyszerű képeket.

A szervezőknek nem titkolt célja, hogy a Lengyelországot igazán megismerni vágyó utazók kiszakadjanak a hagyományos Zakopane–Krakkó–Varsó „háromszögből”. Ez a sokszínű ország új és kevésbé ismert látnivalóival, természeti szépségeivel, gyönyörű városaival, falvaival hívogatja a látogatóit. Pillantsunk rá néhány helyszínre a sok közül!
Zalipie, a festett falu délkelet Lengyelországban, Krakkótól kb. 80 km-re található. A faházakat, istállókat, kutyaólakat, kutakat, buszmegállókat itt színpompás virág motívumokkal borították. A pingálás hagyománya mintegy 150 éves, ami egy praktikus szokásból alakult ki. A szabadkéményes házakban a kormot takarták el egy-egy festékfolttal, majd virágmotívumokkal. A hangulatos falu életében legjelentősebb, sok látogatót ide vonzó rendezvény az évente, Úr Napját követő hétvégén megrendezett Festett ház verseny.

Przemysl, a multikulturális város: a műemlékekben gazdag település a Beszkidek kapujában fekszik. A przemysli erőd Antwerpen és Verdun után a harmadik leghatalmasabb erődrendszer volt Európában. Az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legjelentősebb erődje. A megmaradt erődítményromok látványa különleges turisztikai vonzerővel bír. Itt jelentős számú magyar katona is harcolt és halt hősi halált az első világháború alatt. Rájuk emlékeztet a Magyar Kapu és ezen hősök előtt tiszteleg Budapesten a Margit-híd budai hídfőjénél álló oroszlános emlékmű is.

Hel, a leghosszabb lengyel félsziget, a Pomerániai vajdaságban található. Hel településről – az akkori hering kereskedelem központjáról – először 1198-ban találunk feljegyzéseket. A XIII. században a térség egyik legjelentősebb kereskedelmi központja, a szomszédos Gdansk versenytársa volt. 1378-ban a Német Lovagrend fennhatósága alá került, az első világháború előtt is még Poroszországhoz tartozott. A 35 km hosszú félsziget eredetileg sziget volt, mai alakja a XV. században alakult ki erózió és a tengeráramlatok hatására. A népszerű kirándulóhely Gdyniából indulva vonattal, de vízi villamossal is megközelíthető. Itt van a Balti-tenger partvidékének legmelegebb strandja.

Elblag-csatorna, ami Észak-Lengyelországban számos tavat és több folyó hajózható szakaszát köti össze a Visztula-öböllel és a Balti-tengerrel. A világon két csatorna épült hasonló technikai megoldással. A 80 km hosszú zsiliprendszer (összesen 150 km hajózható útvonallal) Lengyelország leghosszabb hajózható csatornája, amely mintegy 100 méternyi szintkülönbséget hidal át. A csatorna érdekessége, hogy a víz folyása nem folyamatos, így az egyes csatornaszakaszok között a hajók egy különleges hidraulikus rendszer segítségével füvön, sínekkel felszerelt sólyapályán haladnak. A hajókat síneken futó kocsikra helyezik és acélkötéllel vontatják tovább. Nyaranta egyedi sétahajós programmal várják ide az utazókat, amin egy madárrezervátum is megtekinthető.

Kedvcsinálónak pedig álljon itt a további fotók sora címszavakban:
– Moszna, mesés vár Alsó-Sziléziában
– Dunajec áttörés és Szent Kinga fésűje
– Varsó, az igazi modern metropolisz
– Sandomierz, a Visztula gyöngyszeme
– Cieszyn, város a cseh-lengyel határon
– Ruszyniany, a lengyel tatár falu
– Kazimierz Dolny, festői szépségű város a Visztula partján
– Mazuri-tavak, az ezer tó vidéke
– Koponya-kápolna, Kudowa-Zdrójban
– Lublin, az inspirációk városa
– Szydlówi vár, a lengyel Carcassone
– Görbe erdő Nowe Czarnowo falu mellett
– Biskupin, a lengyel Pompei
– Gdansk, a szabadság városa
– Wroclaw, a törpék városa
– Lódz, a posztindusztriális örökség
– Gniezno, az első lengyel főváros
Ha az őszig látogatható „kerítés tárlat” inspirált, keljünk útra, irány Lengyelország, ahol mindent megtalálsz, amit csak kívánsz!