50 éves a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Ötven évvel ezelőtt, 1974. január 6-án 200 lelkes madárvédő gyűlt össze, hogy új szervezetet hozzon létre. Az alapító tagok nagy ambíciókkal indították útjára a szervezetet, talán nem is sejtve, hogy mi mindent fognak elérni fél évszázad alatt. Egy madárvédelemre alakult, majd tevékenységét kibővítő civil szervezet egyik legfontosabb feladata a társadalom széles rétegeinek tájékoztatása és bevonása a természetvédelembe.
Az MME szűk szakmai szervezetként indult, de a vezetők hamar felismerték, hogy nyitni kell, és – nemzetközi mintára – széles társadalmi bázison alapuló, modern civil szervezetté alakították az egyesületet. A társadalmi nyitást követte a tevékenységek bővítése is általános természetvédelmi kérdésekkel, más fajcsoportokkal, végül 1990-ben a szervezet nevét is kiegészítve Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületre. Az 50 év alatt a 200 alapítóból 10.000 tagot és 40.000 támogatót számláló szervezet fejlődött ki, ezzel Európa keleti részének legjelentősebb természetvédelmi szervezetévé vált.
Az egyesület az évtizedek során kimagasló eredményeket ért el a ragadozómadár-védelem területén, többek között a kerecsensólyom, a kék vércse és a parlagi sas védelme terén műfészkek kihelyezésével, áramütés és mérgezés megelőzési programokkal és élőhelyvédelmi intézkedésekkel. A kerecsensólymot a jubileumi év madarává választották, nemcsak azért, mert hazánk jellegzetes madara, hanem mert jól szemlélteti az egyesület történetét is. Az 1970-es évek közepére a faj a kipusztulás szélére sodródott, ezért az egyesület önkéntesei és vezetői a kezdetektől komoly erőfeszítést tettek megmentése érdekében. Ezeknek köszönhetően az állomány mára elérte a 180-200 párt, és a kerecsensólyom teljes eurázsiai elterjedési területén a magyarországi a legbiztosabb állománya. A ragadozókon kívül a túzokot (mely itt lentebb és az egyesület emblémájában is szerepel), fehér gólyát, fekete gólyát, szalakótát, gyurgyalagot, gyöngybaglyot, mint zászlóshajófajokat célzó védelmi programokat érdemes kiemelni.
Az MME széleskörű tevékenysége azonban nem korlátozódott a madarakra, a kétéltűek és hüllők, később az emlősök, majd a lepkék és szitakötők is az egyesület látóterébe kerültek és a szervezet felmérési, kutatási, védelmi és oktatási tevékenységeket indított ezen fajcsoportok védelme érdekében is. Kiemelendő a rákosi vipera megmentésére indított program, amelynek részeként létrehozta a rákosivipera-védelmi központot is, ahol a faj megmentése érdekében mesterséges szaporító program is működik.
A fél évszázad sikereihez hozzájárult, hogy a táborok, környezeti nevelési, Madarász suli, Madarász ovi, Madárbarát kert programok segítségével az ovisoktól a felnőttekig minden korosztályt megszólítva évente sok tízezer embert sikerült közvetlenül megismertetni természeti értékeinkkel és aktív cselekvésre buzdítani őket.
Kortárs Művészeti Tér nyílik Máltán
A Máltai Nemzetközi Kortárs Művészeti Tér (Malta International Contemporary Art Space, MICAS) 2024 októberében nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. A parkosított terület, a szoborkert és az erődítmények mind a kiállítóterek részét képezik. A komplexum Málta fővárosától, Valletta központjától mindössze néhány perc sétára található.
Az olaszországi Firenzében található IPO Studio építészei által tervezett modern épület egy nagy, 90.000 négyzetméteres területen található Floriana régi erődítményein belül, kilátással a kikötőre. Ez egy művészeti és egyben örökségvédelmi projekt, melynek során a földszinttől lefelé haladva, kortárs galériaterek sorozatát alakítják ki.
A múzeum évente három kiállítást mutat be. A nyitóév programját hivatalosan idén júniusban hirdetik ki, és tükrözni fogja az intézmény elköteleződését a nemzetköziség, valamint Málta kortárs kultúrája iránt. A MICAS küldetése, hogy változatos és úttörő művészeti kiállításokat, rendezvényeket és oktatási programokat vonultasson fel, amelyek bevonják a nemzetközi és helyi alkotó közösségeket, és megünneplik Málta különleges és egyedülálló történelmét és földrajzát.
A valóban nemzetközi szerepvállalásra vonatkozó feladat teljesítése érdekében a MICAS az elmúlt év végén független nemzetközi bizottságot hozott létre, melynek tagjai világszinten tevékenykedő és elismert művészeti szakemberek.
A MICAS egy olyan művészeti tér lesz a közeljövőben, amely megerősíti Málta kulturális infrastruktúráját azáltal, hogy platformot biztosít a kortárs művészet és a nemzetközivé válás számára. 2024-es indulásával Málta nagy lépést tesz előre, és proaktív szereplőjévé válik a kortárs művészeti világnak. A MICAS küldetése, hogy a kortárs művészet szószólója legyen azáltal, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a vizuális művészetek kortárs életben betöltött jelentőségére, és előtérbe helyezi azt a módot, ahogyan a művészet és a művészek közvetítik és értelmezik azt a világot, amelyben élünk. A MICAS a máltai kormány infrastrukturális örökségi projektje a kulturális és művészeti szektor számára, amely történelmi erődítmények államilag finanszírozott helyreállításával valósul meg. A projektről, a galériáról és a jövőbeni programokról a MICAS.ART oldalon tájékozódhatnak.
Az Utazás kiállítás díszvendégei Bulgária és Gyula
Magyarország legnagyobb turisztikai seregszemléje 2024. február 22-25. között várja a szakembereket és az utazókat a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban. Az élményszigetek, a vízi világ, többfunkciós közösségi tér, valamint élő állatok garantálják a szórakozást.
A nagyközönség válogathat a közel 40 belföldi és külföldi úti cél kínálatából, ingyenes egészségszűrésen vehet részt, és nem utolsósorban értékes ajándékokat nyerhet. Idén a kiállítás külföldi díszvendége Bulgária, ahol festői természet, forró forrásvizek, mesés tengerparti városok, aranyhomokos strandok, történelmi kincsek, kolostorok, felejthetetlen hegyi kilátás és változatos sportolási lehetőségek várják a turistákat.
A belföldi díszvendég 2024-ben Gyula, a történelmi fürdőváros és Békés Vármegye, ahol a vidék kincsestára őrzi évszázadok emlékeit, kastélyok rejtelmeit, az Almásyak, a Wenckheimek és a Tisza család örökségét. Emellett gyógyhelyi környezet, természetközeli kalandok, az ártéri erdők csendje és a végeláthatatlan puszta nyugalma, valamint a gasztrofesztiválok csábítják az odalátogatókat.
A megújult Utazás+ Nemzetközi Turisztikai Kiállítás és Élményfeszt első másfél napja a szakmai közönségnek szól, ahol a szakemberek üzleti kapcsolataikat ápolhatják és részt vehetnek szakmai konferenciákon. Az Utazás kiállítás a Budapest Boat Show-val, a Karaván Szalonnal és az E-bike Test&Show-val egy időben kerül megrendezésre.