Új tengeri rezervátumot alakítanak ki Horvátországban, Vis sziget közelében a Stupisce-foknál. Ez lesz az első ilyen jellegű természetvédelmi övezet Split-Dalmácia megyében.
A Komisa-öböl keleti részén, mintegy 100 hektáron teljes halászati tilalmat vezetnek be, hogy segítsék a tengeri élővilág újjászületését. A helyszínt a víz alatti zátonyok sokasága és olyan értékes fajok jelenléte miatt választották ki, mint a dentex, a homár vagy a skorpióhal.
„Ez az egész a legkeresettebb halak és tengeri fajok védelméről szól. A terület tele van víz alatti zátonyokkal, így ideális természetvédelmi terület” – mondta Tonci Bozanic, az SRD Komiza elnöke. Hozzátette: „Ez lesz az Adria egyik legszigorúbban védett területe – még horgászzsinórt sem engedünk be. Idővel a halak nemcsak a rezervátumot, hanem a környező területeket is újra benépesítik.”
A rezervátum emellett ritka tengeri fajok, köztük a vörös korall és a Tritonkürt csiga védelmét is szolgálja. A Környezetvédelmi és Zöldátállási Minisztérium teljes mértékben támogatja a kezdeményezést, a horvát kormány várhatóan hamarosan hivatalosan is megadja a különleges rezervátum címet – írja az Aqua Magazin.
Vis szigete évek óta a búvárok kedvelt célpontja, így a Stupisce-fok környékén továbbra is engedélyezett lesz a merülés, de szigorú előírások szerint. A térség legismertebb természeti látványosságai közé tartozik a bisevói Kék- és Medvidina-barlang, valamint a Ravnik-szigeten található Zöld-barlang. A természetvédelmi intézkedések az emberi tevékenység hatásainak csökkentésére összpontosítanak, ideértve a zaj- és fényszennyezést, valamint a látogatók számának szabályozását.
A Stupisce-foknál létesített rezervátum és a tengeri barlangok védelmét célzó erőfeszítések a Vis-szigetcsoport hosszú távú természetvédelmi stratégiájának részét képezik. A térség 2019 óta büszkélkedhet az UNESCO Geopark címével.
Új tengeri rezervátum Horvátországban
