17. Ördögkatlan Fesztivál

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre július 30. és augusztus 3. között az Ördögkatlan Fesztivál, amely mára szinte felnőttkorba lépett. 2008-ban egyik védnökünk, Cseh Tamás nyitotta meg az első fesztivált, Törőcsik Mari pedig hol a helyszínen, hol telefonon adta áldását erre a „nemnormális” közösségi eseményre. Bár ők már nincsenek velünk, szellemiségük tovább él a fesztiválon, amelyre sokezer látogató érkezik Magyarországról és távolabbról is.
Az idei év különleges vendégei között üdvözölhetjük Korniss Pétert, a legendás fotográfust, aki az Ördögkatlanban ünnepli 87. születésnapját. A magyar fotográfia Mestere a „Hosszú úton” című gyűjteményéből mutat be egy válogatást a Vylyan kiállítóterében. Miquéu Montanaro, a francia-oxitán muzsikus, a világnak nincs olyan pontja, ahol ne koncertezett volna már, és talán nincs olyan hangszer sem, amin ne tudna játszani. Virtuóz játékával egymaga képes teljes koncertélményt nyújtani. Az idei Katlanban három különböző koncertet is ad, workshopokat tart, és ő a zenei vezetője annak a francia-magyar nagyzenekarnak, mely az utolsó estén világpremierként vetítendő vadiúj „Drakula”-filmet kíséri. A pécsiek és a katlanosok jól ismerik Köles Ferit, az ország egyik legnagyszerűbb színészét. Ő Kálmán, a „Faluturisták” szófosó frontembere, de láthatjuk őt a Katlanban például román rendőrként a „Bányavakságban”, nem beszélve az azóta számtalan díjat begyűjtő Tarr Sándor-szövegek mentén született „A mi utcánk” Ördögkatlanban tartott ősbemutatójáról. 2024-ben Vaclav Havel „Audiencia” című tragikomédiájának sörmestereként kápráztatja el a nézőket frenetikus játékával. És vezeti majd a Faluturisták szájtszíing-performanszát, valamint levetítik Karácsony Péter „Kis Hatalmasok” című kisjátékfilmjét, mely több díjat is elhozott Rómából (Rome Prisma Independent Film Awards), köztük Köles Feri a „Legjobb Férfi Főszereplő” díját. Nyáry Krisztián díszvendégként bölcsen és szellemesen vezet minket végig a kortárs irodalom világában. Hivatása: író, irodalomtörténész, kommunikációs szakember, művészeti igazgató, könyvkiadó, kreatív igazgató… De ha az Ördögkatlanra gondolunk, sokkal inkább az a titkos szellemi rokonság jut eszünkbe, ami összeköt bennünket: minőségi kultúrát közvetíteni mindenkinek, aki kíváncsi önmagára, a másik emberre, a világra.
Az idei fesztivál kulcsszava a „mentés másként”, mely az új művek születésére utal, amelyek a múlt és a jelen találkozásából fakadnak. Ilyen projekt például a Drakula-projekt, amely egy régi-új némafilm születését jelenti. A fesztivál utolsó estéjén a Narancsligetben, egy nagyzenekar kíséretében vetítjük a kolozsvári fiatal filmesek Drakula halála című filmjét. A Háy-kódex középkori magyar versek átiratait szólaltatja meg: Háy János olvassa, a Szent Efrém Férfikar énekli a szerzők évszázadokat átívelő sorait. 2024 szenzációjának ígérkezik a Vízhang-koncert, ahol a beremendi strand medencéjére épített színpadon Dinnyés Dániel vezetésével csendül fel Wagner, Vivaldi, Verdi és Liszt muzsikája.
Az idő múlásával egyre több emléket hordozunk magunkkal. 2023 őszén el kellett köszönnünk a katlanrock királynőjétől, Julie-től. Francia volt, de otthonra lelt köztünk, ahogyan zenekara is, a Wombo. Velük együtt idézzük meg Julie emlékét a Besh o droM, a Psycho Mutants és Beck Zoli közreműködésével.
Az Ördögkatlan Fesztivál több száz programmal várja látogatóit, melyek között szerepelnek a Magyar Zene Háza, a Hagyományok Háza, valamint független és nem független színházak előadásai is. Visszatérő barátaink között üdvözölhetjük Udvaros Dorottyát, Mucsi Zoltánt, a 30Y-t és Lovasi Andrást, valamint új fellépőként köszönthetjük Kern Andrást és a Belga zenekart. További felsorolás helyett ajánljuk az Ördögkatlan Fesztivál honlapját (www.ordogkatlan.hu) és facebook-oldalát, ahol a műsorfüzetet is lapozgathatjuk.