toptúra hírlevél 2025/2 – 2025. január 20.

A böjti réce nyerte az év madara szavazást

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1979-ben indította el „Év madara” programját, melynek célja a természetvédelmi problémákkal érintett fajok vagy madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. A több mint négy évtizede futó akció legutóbbi állomásaként a lakossági internetes szavazást a böjti réce nyerte, mely viszonylag kistermetű réceféle vízimadár.

Magyarországon szórványos fészkelő, tavasszal a böjti szelekkel érkezik. Eurázsiában és Afrikában, különösen a mocsaras, sekély vizű területeken fordul elő. Hazánkban egészen 2004-ig vadászható volt, de állományának csökkenése indokolttá tette természetvédelmi oltalmát, így 2008-tól védett, jelenleg fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.
Leggyakrabban a szikes sík vidéki mocsárréteken, a nedves réteken, a szikes tavakon, a nyílt vizekkel tarkított és ritkás növényzettel benőtt tocsogókban, a kubikgödrökben és az elöntött mezőgazdasági földeken telepszik meg. Vonuláskor is hasonló élőhelyeken jelenik meg, de előfordul a mély vizű tavakon és folyókon is.

Vonuló, a telet Afrikában a Száhel-övezetben, valamint Ázsiában (India, Délkelet-Ázsia, Új-Guinea) tölti. Világállománya 870-933 ezer, az európai 352-525 ezer, a hazai 500-700 pár közé becsülhető. A világ-, az európai és hazai állomány is csökken. A fészkelők száma részben a tavaszi pusztai vizek nagyságától függ, a szárazabb tél és kora tavasz után kevesebb a költő madár. Legfontosabb veszélyeztető tényezője a fészkelőhelyek csökkenése a folyószabályozások, lecsapolások és a kiszáradás következtében. Az Alföldön jelentős mértékben csökkent a vizes élőhelyek száma és kiterjedése, a meglévőket pedig jelentős mértékben sújtják a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai, elsősorban a csapadékeloszlás változása.

Idén Chemnitz Európa kulturális fővárosa

Chemnitz 2025-ben Európa kulturális fővárosa. Ezáltal a szászországi ipari város a negyedik németországi desztináció Nyugat-Berlin (1988), Weimar (1999) és a Ruhr-metropolis (2010) után, amely büszkén viseli az „Európa kulturális fővárosa” címet.

Chemnitz és a kulturális főváros régiója ‚C the unseen‘ mottóval mutatja be sokrétű programját, amely több mint ezer rendezvényt ölel fel. A programsorozat arra ösztönözi a látogatókat, hogy felfedezzék az embereket, a helyszíneket és az aktivitásokat, amelyek ez idáig nem álltak a turisztikai figyelem központjában. Ennek érdekében összefogja a több mint 800 éves bányászhagyományokat, a nemzetközileg elismert kulturális intézményeket, mint a színházak és múzeumok azokkal a projektekkel, amelyeket kulturális fővárosi év érdekében jöttek létre.

Chemnitz és az egész régió lakosai nagyon örülnek annak, hogy Európa kulturális fővárosaként üdvözölhetik a belföldi és a nemzetközi vendégeket. Chemnitz városával közösen 38 város és község a Közép-Szász, a Zwickauer Land és az Érchegység-régióból alkotják a kulturális fővárosi régiót és közösen viselik az „Európa kulturális fővárosa” megtisztelő címet. A fővárosi évben a szervezők mintegy kétmillió nemzetközi vendéget várnak széles programkínálattal a művészetek terén, kisebb-nagyobb fesztiválokkal, illetve kiállításokkal. A teljes program megtalálható a chemnitz2025.de oldalon.

Ingyenes előadás a fák kommunikációjáról

Az ismeretterjesztő előadás a fák varázslatos világáról szól: fő célja, hogy képet mutasson a növények (azon belül is a fák) hihetetlen intelligenciájáról. A program emlékeztet bennünket, hogy a fákon és az erdeink létezésén és jóllétén nem kevesebb, mint túlélésünk múlik.

A fák és az erdő világa a mese és a titkok birodalma. Az erdőkben olyan ámulatba ejtő dolgok történnek, amire nem is gondolnánk. Míg az embernek öt fő érzékszerve van, addig a fák ezen felül 15 egyéb érzékelési móddal rendelkeznek. A fák „neteznek”, szociális és intelligens élőlények. Beszélgetnek egymással, utódaikról és közösségükről is odaadóan gondoskodnak, és idős, beteg szomszédaikat is ápolják. A fák éreznek és emlékeznek. Hihetetlen? Pedig igaz.
A fák a klíma, az egészség és az életminőség őrzői. Ezért az előadás hallgatói megoldásokat is kapnak, hogy megváltozott klímájú világunkban milyen sokféle lehetősége van az egyes embernek is fásításra, innovatív, a klímához alkalmazkodó módszerek megismerésével.

Jó, ha tudjuk, hogy nem a Földünk van valójában veszélyben, hanem sokkal inkább az emberiség idilli élete – nekünk van szükségünk a fákra és segítségükre.
A Pro Vértes a „Hosszú téli esték” előadássorozat keretében szeretettel várja az érdeklődőket ingyenes vetítéses előadására Csákvárra, a Geszner-házba. A részvétel ingyenes.
Előadó: Becse Ildikó, a Pro Vértes környezeti nevelője (okl. tájépítészmérnök, okl. mérnöktanár). Az előadás ideje: 2025. január 22. (szerda) 18 óra. Helyszín: Geszner-ház, Csákvár, Kenderesi u. legvégén a kőkapun befordulva. A szervezők mindenkit szeretettel várnak bivalyszalámis szendvicsre és forró teára.